YADAWEB
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

YADAWEB

Hayatın Çevrilen Bu Yeni Sayfasında Yaşamın En Güzel Renkleriyle Çevrilmiş Bir Dünya Sizlerin Olsun

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» Microsoft Windows Vista Hakkında Herşey
TORTUM TARİHÇESİ Icon_minitimePaz Ekim 05, 2008 5:32 am tarafından Admin

» MUSTAFA SANDAL - SEN DAHA BİR ÇOCUKSUN
TORTUM TARİHÇESİ Icon_minitimePaz Haz. 29, 2008 5:10 am tarafından Admin

» MUSTAFA SANDAL MELEK YÜZLÜM
TORTUM TARİHÇESİ Icon_minitimeÇarş. Haz. 04, 2008 9:02 am tarafından güüüll

» Mustafa Sandal akışına bırak - ALBÜM ÇALIŞMASI GÖRÜNTÜLERİ
TORTUM TARİHÇESİ Icon_minitimeSalı Mayıs 27, 2008 7:40 am tarafından Admin

» Mustafa Sandal akışına bırak - ALBÜM ÇALIŞMASI GÖRÜNTÜLERİ
TORTUM TARİHÇESİ Icon_minitimeSalı Mayıs 27, 2008 7:37 am tarafından Admin

» MUSTAFA SANDAL RESİM ( OKUL AÇILIŞI)
TORTUM TARİHÇESİ Icon_minitimePerş. Mayıs 22, 2008 7:33 am tarafından Admin

» MUSTAFA SANDAL ÖZEL VİDEO
TORTUM TARİHÇESİ Icon_minitimeSalı Mayıs 13, 2008 7:50 am tarafından Admin

» SİZİ EN ÇOK NE EĞLENDİRİYOR?_?
TORTUM TARİHÇESİ Icon_minitimePaz Mayıs 11, 2008 9:45 am tarafından Admin

» ---KARİKATÜR---
TORTUM TARİHÇESİ Icon_minitimePaz Mayıs 11, 2008 9:38 am tarafından Admin

Navigation
 Portal
 Ana Sayfa
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 58 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: raffdaw

Kullanıcılarımız toplam 37 mesaj attılar bunda 34 konu

TORTUM TARİHÇESİ

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Lakap : YADA

TORTUM TARİHÇESİ Empty
MesajKonu: TORTUM TARİHÇESİ   TORTUM TARİHÇESİ Icon_minitimeÇarş. Şub. 20, 2008 8:03 am

TORTUM TARİHÇESİ

M.Ö 626-654 yıllarında tarihimize geçmiştir.Sakalardan sonra Lidyalıların eline geçen ilçemiz M.Ö 585 yılında Lidya-Med savaşı neticesinde Erzurum ili ile birlikte Medlerin hakimiyeti altına girmiştir. M.Ö 1. yüzyılda Romalıların eline geçen Tortum M.S 979 yılında Bağdatlı Davit beye devredilmiştir. Tortum M.S 1018-1036 yıllarında Türklerin eline geçmiştir. Selçuklu sultanı Alpaslan' ın 1071 Malazgirt savaşından sonra Selçuklular Anadoluya kesin yerleşmişlerdir. O sırada Emir Saltuk Erzurum'u dolayısıyla Tortumu da zaptederek Saltukoğulları beyliğine katmıştır. 1828-1829 Osmanlı-Rus savaşı ile Tortum ilçesi Rus ve Ermeni Mezaliminden kurtarılmıştır. Bir başka kaynakta ise şu bilgiler mevcuttur. Tortum adının nereden geldiği hakkında çeşitli söylenti ve kaynaklara rastlıyoruz. Selçuklu zamanında Saltuk oğulları sülalesinden Emil Kasım oğullarından Tortum, İlcan ve İmadettin beylerin İlçenin ilk sakinlerinden olması dolayısıyla bu adı alıyor. Ayrıca Selçuklu dilinde Tortum , Bağlık bahçelik, ve yeşillik yer anlamına da gelmektedir. Tortumun eski bir kabile ismi olduğu da söyleniyor ki aynı isimden Bulgaristan’da da bir kabile olduğu biliniyor. İskitler,Sakalar. Persler, Çoruh Bulgarları. Doğu Romalılar, Suvarlar, Araplar , Abbasiler, Ardahan-Artvin- Bağraklı hükümeti, Selçuklular, Atabeyler, Moğollar, Karakoyunlu ve Akkoyunlu gibi millet ve hükümetlerin hâkimiyetinde kalmıştır. Geçmiş tarihi 2500 yıl öncesine dayanır. Kanuni S ultan Süleyman zamanında Osmanlı hakimiyetine geçmiş, Kurtuluş savaşında da 21 Mart 1918 de ( Son olarak Kurtuluş tarihi 16 Mart tarihi olarak değiştirildi nedense? ben anlamadım ) Rus ve Ermeni işgalinden kurtarılmıştır.
http://www.yadaweb.tk

TORTUM TARİHÇESİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» tortum resimleri
» TORTUM FIKRALARI